از پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله نقل شده است که فرمودند:

فَإِنَّ اللَّهَ یَبْعَثُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ أَقْوَاماً تَمْتَلِئُ‏ مِنْ‏ جِهَةِ السَّیِّئَاتِ‏ مَوَازِینُهُمْ»

[خداوند در روز قیامت اقوامی را برمی‌انگیزد که ترازوی عملشان از حیث سیّئات پر است]

‏فَیُقَالُ لَهُمْ: هَذِهِ السَّیِّئَاتُ فَأَیْنَ الْحَسَنَاتُ وَ إِلَّا فَقَدْ عَطِبْتُمْ‏»

[پس به آنان گفته میشود: اینها سیّئات شما است؟ پس حسناتتان کجاست که اگر نباشد عصیان کارید»؟!]

فَیَقُولُونَ: یَا رَبَّنَا مَا نَعْرِفُ لَنَا حَسَنَاتٍ»

[می‌گویند: بار پرودگارا! ما حسناتی برای خود نمیشناسیم»]

فَإِذَا النِّدَاءُ مِنْ قِبَلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ: لَئِنْ لَمْ تَعْرِفُوا لِأَنْفُسِکُمْ- عِبَادِی- حَسَنَاتٍ فَإِنِّی أَعْرِفُهَا لَکُمْ، وَ أُوَفِّرُهَا عَلَیْکُمْ»

[ناگهان ندا از جانب خدای عزّوجلّ میرسد که؛ ای بندگان من! اگر برای خود حسناتی نیابید، من آن را به شما می‌نمایانم و حسناتتان را برایتان زیاد می‌گردانم»]

ثُمَّ تَأْتِی الرِّیحُ بِرُقْعَةٍ صَغِیرَةٍ [وَ] تَطْرَحُهَا فِی کِفَّةِ حَسَنَاتِهِمْ، فَتَرْجَحُ بِسَیِّئَاتِهِمْ بِأَکْثَرَ مِمَّا بَیْنَ السَّمَاءِ وَ الْأَرْضِ»

[سپس خداوند نامه کوچکی می‌آورد و در کفه حسناتشان می‌افکند که به اندازه بیش از آنچه بین آسمان و زمین است بر سیّئاتشان می‌چربد]

فَیُقَالُ لِأَحَدِهِمْ: خُذْ بِیَدِ أَبِیکَ وَ أُمِّکَ وَ إِخْوَانِکَ وَ أَخَوَاتِکَ وَ خَاصَّتِکَ وَ قَرَابَاتِکَ وَ أَخْدَانِکَ وَ مَعَارِفِکَ، فَأَدْخِلْهُمُ الْجَنَّةَ»

[پس به یکی از آنان گفته می‌شود: دست پدر و مادر و برادران و خواهران و دوستان و خویشان و خادمان و رفقایت را بگیر و داخل بهشتشان نما»!].

فَیَقُولُ أَهْلُ الْمَحْشَرِ: یَا رَبَّنَا أَمَّا الذُّنُوبُ فَقَدْ عَرَفْنَاهَا، فَمَا ذَا کَانَتْ حَسَنَاتُهُمْ»

[اهل م می‌گویند: پروردگارا! گناهانشان را دیدیم امّا حسنات اینان کجا بود»؟]

فَیَقُولُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ: یَا عِبَادِی، مَشَى أَحَدُهُمْ بِبَقِیَّةِ دَیْنٍ عَلَیْهِ لِأَخِیهِ إِلَى أَخِیهِ. فَقَالَ: خُذْهَا فَإِنِّی أُحِبُّکَ بِحُبِّکَ‏ لِعَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ ع فَقَالَ لَهُ الْآخَرُ: قَدْ تَرَکْتُهَا لَکَ بِحُبِّکَ لِعَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ ع وَ لَکَ مِنْ مَالِی مَا شِئْتَ. فَشَکَرَ اللَّهُ تَعَالَى ذَلِکَ لَهُمَا فَحَطَّ بِهِ خَطَایَاهُمَا، وَ جَعَلَ ذَلِکَ فِی حَشْوِ صَحَائِفِهِمَا وَ مَوَازِینِهِمَا، وَ أَوْجَبَ لَهُمَا وَ لِوَالِدَیْهِمَا وَ لِذُرِّیَّتِهِمَا الْجَنَّةَ»

[خدای عزّوجلّ میفرماید: ای بندگان من! یکی از اینان باقی وامی از برادرش را برای برادرش برد و به او گفت: بگیر که من تو را دوست دارم به خاطر محبّتی که به علیّ‌بن‌ابیطالب داری». پس آن رفیقش به او گفت: این وام را به خاطر محبّتت به علی به تو دادم و هرچقدر از مال من میخواهی برای توست»؛ و خدا این عمل را از آن دو مورد سپاس قرار داد و به سبب آن گناهان هر دو را ریخت و آن را در درون نامه عمل و ترازوهای آن دو قرار داد و بهشت را برای آن دو و والدینشان واجب ساخت]

سپس رسول خدا صلّی الله علیه و آله فرمودند:

یَا بُرَیْدَةُ إِنَّ مَنْ یَدْخُلُ النَّارَ بِبُغْضِ عَلِیٍّ أَکْثَرُ مِنْ حَصَى الْخَذْفِ‏ الَّتِی یُرْمَى بِهَا عِنْدَ الْجَمَرَاتِ، فَإِیَّاکَ أَنْ تَکُونَ مِنْهُمْ»[1]

[ای بریده! به خاطر بغض علی (علیه‌السلام) تعدادی بیشتر از ریگ‌هایی که بر جمرات انداخته می‌شود از مردم داخل آتش می‌شوند؛ پس برحذر باش که تو از آنان باشی].

[1] التفسیر المنسوب إلى الإمام الحسن العسکری علیه السلام، صص 138 و 139

داستان‌هایی از اهمیت نماز جماعت

کار نیکی که برخی به خاطرش خودشان و بستگانشان وارد بهشت می‌شوند

خاطر ,مِنْ ,آنان ,علیه ,بْنِ أَبِی ,أَبِی طَالِبٍ ,لِعَلِیِّ بْنِ ,خدای عزّوجلّ ,الله علیه ,بْنِ أَبِی طَالِبٍ
مشخصات
آخرین جستجو ها